SSTC

SSTC polomost s tranzistormi IRFP460 napájaný zo siete. Výboje do vzduchu dosahujú 38cm. Budenie driverom s feedback anténkou.

      Po úspešnom predchádzajúcom SSTC v class E zapojení som šiel na polomost. Sekundárna cievka je v pomere 1:3 s rozmermi 11x33cm. Vinutá vodičom o priemeru 0,315mm s f0=240kHz (JavaTC) a počtom závitov 956z. Na vrchu sekundárnej cievky je toroid spravený s polystyrénu na vence. Spojené 2 kusy, medzi ktorými je veľká DPS s dierou v strede a celé zlepené so silikónom. Na polystyrén som lepil kúsky pásikov s hrubej hliníkovej fólie. V strede cievky je vyvedený hrot zo závitovej tyče (6mm) na ktorý sa uchytí toroid. Cievka je lakovaná 4x s lodným lakom na drevo. Primárna cievka je navinutá na kuse odpadovej rúry o priemere 12,5cm a má 11z s izolovaným vodičom o priemeru 1mm. Primár začína až 3,5cm nad začiatkom sekundárnej cievky a je roztiahnutý na dĺžku 6cm.

      Na polomost som použil tranzistory IRFP460 (500V, 20A) umiestnené na chladič od CPU s vetrákom. Schéma vychádza od Steve Warda, ktorú som mierne upravil a prerobil. Pravdaže ďakujem aj za rady od Jána Martiša, ktorý mi opäť pomohol pri návrhu. Dole sú 3 aktuálne schémy, ktoré používam na súčasnom SSTC. Jednoduchý napájací zdroj buď na stabilizovaný laboratórny zdroj alebo na transformátor. Samotný budič na polomost s anténkou, 74HC14 a gatedrivrami UCC37321/2P a nakoniec výkonová časť – polomost s IRFP460. Doska budiča obsahuje už aj jednoduchý interrupter s NE555, ktorý sa dá zapnúť alebo úplne vyradiť a beží to v CW móde. Budič tiež obsahuje samokmitajúce hradlo, ktorý naštartuje budič aj bez interrupteru a môže to bežať v CW móde. Celá elektronika je uzavretá v krabici od PC zdroja kvôli tieneniu. Bez tienenia to robilo bordel a hlavne interrupter bol úplné zblbnutý. Stačilo sa nato zle pozrieť a už vznikali zákmity, rušenie až mi niekoľko krát kvôli tomu odpálilo tranzistory. Od vtedy je to tienené a anténka vyvedená s boku na čokoládke o dĺžke 20cm. Krabica PC zdroja a spodok sekundárnej cievky sú uzemnené na kolík v zásuvke. Teraz s feedback budením s anténkou už to beží stabilne bez rušenia. Jediný problém je len ohrev polomostu, chcelo by to ešte lepšie chladenie, ale inak je to OK. Pravdaže pri použití anténky sa nesmie výboj uzemňovať inak dôjde k zblbnutiu spätnej väzby a odpáleniu tranzistorov. Rôzne banky s plynmi do blízkosti SSTC áno, ale nie výboj priamo do zeme.

Zhrnutie:

  • Sekundárna cievka: 11x33cm (1:3)
  • Vodič: 0,315mm
  • Počet závitov: 956z
  • f0 (JavaTC): 240kHz
  • Primárna cievka: d=12,5cm
  • Vodič: 1mm
  • Počet závitov: 11z
  • Začiatok primáru: 3,5cm nad začiatkom sek. cievky
  • Veľkosť výbojov: 38cm (do vzduchu)
  • Napájacie napätie: 260V - autotransformátor RA10
  • Tranzistory: 2x IRFP460


Aktuálne schémy používane na tento SSTC:

1. zdroj napätí 15V a 5V
2. budič + interrupter
3. polomost



Elektronika SSTC v krabici od PC zdroja kvôli tieneniu



Fotky výbojov, výboje dosahujú výšky 38cm do vzduchu


 

Výboje pri zapnutom interruptery



Rôzne banky plnené rôznymi plynmi



Video

Novinky na webe

Populárne články