O mne a kontakt

Biografia

6.5.2018
      Niečo málo o mne. Volám sa Jakub Tejiščák a som z východného Slovenska z Prešova. Elektronike som sa venoval už asi od druhého ročníka základnej školy. Vtedy to bola hlavne stavebnica MEZ elektronik 02, ktorá je väčšine možno aj dobre známa, ale inak nič viac hlbšie do elektroniky a už vôbec nie vysokého napätia. V tom čase som ani len nemal tušenia nič o vysokom napätí a už vôbec nie, že existuje aj nejaký Teslov transformátor.

      Až na strednej škole SPŠ Elektrotechnickej v Prešove, som sa začal ešte viac zaujímať o elektroniku. Krátko nato, som súčasne aj objavil stránky Danyka a jeho pokusy s vysokým napätím a tým to všetko začalo. Vlastne Danykove stránky boli prvotný impulz k vysokému napätiu. V tom čase, ešte ako prvák na strednej škole som postavil prvú plazmovú guľu s VN transformátorom z televízora a už to išlo ďalej a ide až dodnes. Potom ešte, ako prvák prvé pokusy s mini SGTC a prvý VTTC s PL504. V druhom ročníku som už šiel na SOČ s týmto SGTC (ktorý mám a funguje dodnes) a maturoval som s týmto veľkým VTTC VIII s elektrónkou GI-19B. Vysoké napätie ma natoľko nadchlo a fascinuje, že sa mu venujem naďalej už niekoľko rokov. Nie sú to len Teslove transformátory, ale aj všetko spojené s vysokým napätím, rôzne pokusy a experimenty s VN, z čoho vznikol aj názov webu „VN-Experimenty“. Počas „hrátok“ s vysokým napätím ma nadchlo aj fotografovanie výbojov a plazmy. Neskôr po rokoch sa mi do rúk dostala aj zrkadlovka Nikon a to už fotky začali naberať úplne iné rozmery. Občas dostávam aj rôzne strelené nápady, ako napríklad aj na fotke v ľavo, kde som sa posadil a napojil na Teslov transformátor – VTTC XI a nie, nie je to žiadna fotomontáž ani nijako upravená fotka. Tu je k tomu priložené aj video na YouTube :)

Kontakt

      Budem rád za akékoľvek postrehy, pripomienky, nápady alebo ak máte nejaké otázky, môžete mi napísať na dole uvedenú e-mailovú adresu. Tá je napísaná vo forme obrázku, kvôli spamu. 

  • Jakub Tejiščák
  • Prešov
  • Slovensko