Kirlianová fotografia

Obzvlášť veľmi zaujímavý a pekný experiment so "sršaním elektriny" okolo vodivého predmetu po izolante. Nutný je VF zdroj napätia o trochu väčšom výkone.

      Je to pekný a zaujímavý experiment, je to v jednoduchosti "sršanie elektriny" (koróny) okolo vodivého predmetu. Vynašiel ho Nikola Tesla v roku 1891 a neskôr v roku 1939 ju znovuobjavil ruský vedec Semjon Kirlian po ktorom je pomenovaná.

      Experiment Kirlianovej fotografie je jednoduché spraviť, stačí akýkoľvek zdroj vysokofrekvenčného vysokého napätia okolo 20kV (aj menej), plastovú alebo sklenenú nádobu (podľa výkonu VN zdroja) a nasýtený roztok vody a soli (neskôr sa mi sóda bikarbóna ukázala, ako lepšie riešenie). Soľ sypeme do teplej vody, kým sa neprestane rozpúšťať. Voda so soľou je jedna elektróda a nejaký vodivý predmet pod nádobou je druhá elektróda na ktorý pripojíme VN. Nádobu ak je plastová položíme na predmet tak, aby sa dotýkala celou plochou predmetu. Treba dávať obzvlášť pozor, aby sa plast neprepálil lebo sa Vám po stole rozleje voda v ktorej je VN, takže to nepreháňajte s výkonom zdroja. Úplne postačuje aj jednoduchý flyback budič. Pri experimente vzniká veľa ozónu, takže je nutnosť vetrať ! Ideálne je experiment robiť v noci pri úplnej tme (teda len to zapínať nie zapájať :)) vtedy je to krásne vidieť. Celé to nie je nič iné, ako jednoduchý kondenzátor s dvoma elektródami a izolantom s tým rozdielom, že horná elektróda je priehľadná voda a druhá elektróda je zvyčajne kov. Medzi nimi opäť priehľadný izolant. Veľká a malá elektróda, kedy pri malej ploche elektródy vzniká koróna po izolante voči veľkej ploche elektródy. Kde sa pripojí VN a zem je úplne jedno, avšak pre bezpečnosť sa uzemňuje voda a VN sa pripája na spodok na daný vodivý predmet.

      Pri mojich experimentoch som použil flyback budič s dvoma VN transformátormi z farebných televízorov. Z dvoch rovnakých transformátorov som vybral sekundárne cievky a obe dal na jedno feritové jadro (napätie jedného trafa je cca 7-8kV), tým som získal napätie medzi sekundármi cca 16kV (dole na fotke). Spojené sú studenými koncami a tie sú uzemnene na kolík v zásuvke. Jeden VN výstup z jedného sekundára ide do vody druhý na predmet. No a tu je práve hneď výnimka, kedy je živý koniec aj na vodivom predmete aj vo vode. Polovičné napätie na oboch elektródach voči zemi.


Výber fotiek:

      A nakoniec dôvod, prečo to nepreháňať s výkonom VN zdroja. Nechal som to dlhšie zapnuté, lebo som fotil a sa mi pravdaže prepálilo sklo. Zdroj bol 20kV v polomoste na sieť 230V. Pravdaže ak to budete zapínať na krátko tak v pohode, ale po čase sa môže prepáliť sklo a sa Vám bude rozlievať voda po stole ako mne. Alebo stačí použiť poriadny kus skla, ako to už mám neskôr riešené o pár rokov neskôr v článku dole.23.7.2010

      Dostal som zaujímavý nápad skúsiť spraviť Kirlianovú fotografiu ruky a listov rastlín, keďže zatiaľ som ich na žiadnom slovenskom a českom webe nevidel a bolo by to dosť zaujímavé. Už len ako to spraviť. Tak vzniklo niečo takéto, ako na fotkách dole.

      Ako izolant som použil 4mm hrubé sklo a upevnil ho v drevenej konštrukcii. Medzi sklom a drevom je silikón kvôli vode (na fotkách je ešte izolačka, ktorá sa pravdaže odlepovala, tak som potom použil silikón, čo som mal spraviť už dávno). Výstup z VN transformátora privediem do vody a ruku dám na spodok skla. Najprv som použil rovnaký zdroj ako predtým (tento flyback budič) s VN transformátorom z čb TV cca 10kV. Lenže tento zdroj už je dosť slabý pre takto hrubé sklo (predtým som používal plastovú vaničku) a keď som tam dal nejaký kovový predmet, tak to bolo dosť slabé a to nehovoriac, keď som tam dal ruku to nemalo cenu ani fotiť aj tak by na fotke bolo prd vidieť. Jedine s dlhou uzávierkou, ale s mojim foťakom sa nedá tak fotiť. Bolo nutné použiť silnejší VN zdroj, tak som použil ZVS Driver a zvláštne "IHVT/DST" trafo určené pre násobič, na výstupe som mal cca 10kV. Teraz tu nastal ďalší problém, a to, že výkon zdroja je cca 500VA, s týmto zdrojom by som spravil krásnu kirlianovú fotografiu ruky len čo z toho, keď pri takom výkone ruku pod sklom neudržím :D Pokus o spravenie kirlianovej fotografie listov skončilo neúspešne, zhorely :D Spravil som akurát niekoľko pekných fotiek kovových predmetov. Tu som výstup z VN transformátora dával na kovový predmet a vodu som uzemnil, pretože je to takto bezpečnejšie ak by ste sa omylom priblížili k vaničke s vodou. Ak som robil Kirlianovú fotografiu ruky, výstup z VN transformátora som musel dať do vody, lebo ruku som dával pod sklo. Takže už len ostáva obmedziť výkon zdroja tak, aby som už ruku udržal a spravil peknú fotku celej ruky pripadne možno ešte vyskúšam nejaké listy rastlín :) S tým už budem neskôr experimentovať, keďže teraz som bol na dovolenke a je tak horúco, že už sa mi nič nechce robiť a to sú prázdniny :(

      Ďalej bolo nutné vymyslieť, ako budem fotiť. Pretože držať foťak pevne v ruke, aby neboli rozmazané fotky je dosť problém a spraviť cez 10 fotiek a dúfať, aby aspoň jedna z nich bola pekná, tak nato som nervy nemal. Preto som spravil narýchlo z dreva konštrukciu na ktorú položím foťák a môžem bez problémov fotiť. Pre istotu som vrch konštrukcie, kde dávam foťák obalil alobalom a ten uzemnil, ako je vidieť na fotkách. Aby sa náhodou nepoškodil foťák od VF prúdov, ktoré by sa mohli šíriť po dreve cez foťák a mňa do zeme.

 


19.9.2012

      Opäť som sa vrátil ku Kirlianovej fotografii, ale tento krát som tam strčil svoju ruku, respektíve prsty :). Budič je opäť ZVS Driver, ale VN transformátor som použil môj navinutý na 25kVpk. Napätie na VN zdroji regulujem autotransformátorom. Na fotoaparáte som nastavil časovač na 10s a dal na vyrobený “statív”. Tak som dal ruku na sklo a vo vhodnej chvíli som s autotrafom zdvihol napätie na určitu hodnotu, kedy som tam ešte udržal ruku, foťak cvakol a hneď som znížil napätie. Postupne si prsty nato začali zvykať, ale aj tak to dosť po chvíli páli. Na poslednej tretej fotke už vidno, že mam vyššie napätie ako na prvých. Akurát som mal problém so zaostrovaním, tak som nemohol fotiť v úplnej tme ako predchádzajúce fotky. No a tu je výsledok...10.10.2018
      Skúšal som znova Kirlianovú fotografiu, keďže už mám dostatočne výkonný VN zdroj s IGBT v polomoste, tak som si chcel vyskúšať, ako bude vyzerať Kirlian s veľa valcovými ložiskami do kvetu s veľkou plochou, čo so slabým VN zdrojom už proste nie je možné uskutočniť. Teda aspoň nie o takejto koróne v takomto rozsahu, ako som chcel ja dosiahnuť. Fotiek len zopár no hlavne podarilo sa natočiť skvelé video a áno aj voľným okom to vidieť takto silno tu korónu. Pri fotení nie sú nutné žiadne dlhé expozície ani nič špeciálne, takáto silná koróna tam vzniká, čo najlepšie povie video. Použitý VN zdroj je do 22,5kVp avšak pre tento experiment som to nemal vytočené na plné napätie a výkon.

      Pár ľudí sa ma pýtalo na tie čierne plochy ložísk, prečo sú tmavé. Je to preto, že výška ložísk je rôzna, sú to drobné rozdiely, no dostatočné nato, aby na niektorých plochách dosadlo sklo celou plochou úplne a plochy, kde je nepatrná medzera. Práve v týchto nepatrných medzerách je možný vznik koróny vo vzduchovej medzere, kým pri priamom kontakte celou plochou skla, koróna nemá kde vzniknúť. Len po okraji materiálu. Podľa farby a intenzity koróny je vidieť veľkosti medzier od skla.

Novinky na webe

Populárne články