VTTC II + Audio - PL509/6P45S

Elektrónkový Teslov transformátor s PL509, ktorá bola neskôr vymenená za ruskú elektrónku 6P45S. VTTC už je v tomto prípade napájaný z MOTu. Výboje do vzduchu dosahujú 10-12cm. Pridaná pokusne aj audio modulácia.

Článok bol upravený: 15.4.2022

      Tento v poradí druhý VTTC je len prerobenie a úprava predošlého menej výkonného VTTC. Primárna a sekundárna cievka sú rovnaké, zmena je v napájaní. Teraz som použil jednocestne usmernený MOT. Primárna cievka má 18z a feedback cievka 15z, vinuté na vedierku od horčice :). Sekundárna cievka má rozmery 15x5cm. Elektrónku PL504 som v zapojení vymenil za PL509 a neskôr za odolnejší a výkonnejší ruský ekvivalent tetródy 6P45S [datasheet 1datasheet 2] (taktiež koncová elektrónka z televízora).

      Mriežkový rezistor do g2 je 20k a mal by byť fakt aspoň na tých 20W výkonovej straty, ideálne nejaký starý drôtový TESLA. VN dióda v mojom zapojení je použitá z mikrovlnnej rúry. Možno ju nahradiť sériovým zapojením aspoň 10ks (10-20ks) diód 1N4007 (1000V, 1A). Rezonančný kondenzátor je poskladaný z desiatich kondenzátorov (MMC) o kapacite 1,21nF.

      Na regulovanie výkonu používam triakový regulátor. Výhoda je orezávanie amplitúdy, čím sa pri zníženom výkone elektrónke viac uľaví, zníži sa stredný príkon a zachovajú sa dlhšie výboje pre vyššie napájacie Upk. Pre dĺžku výbojov je viac dôležitá okamžitá výška napätia na napájaní. Výboje do vzduchu dosahujú dĺžky 10-12cm.

Finálny VTTC tohto typu: VTTC III - 2x 6P45S




Audio modulácia

      Táto audio modulácia vznikla tak nejako náhodou, keď som sa v jednu noc o polnoci nudil. Pohľadal som súčiastky zo šuplíkových zásob, pozapájal a o druhej v noci to už hralo. Na filtráciu som použil 3 kondenzátory z mikrovlnnej rúry paralelne. Problém bol, že som nemal žiadny mp3 prehrávač, ani nič, z čoho by som napojil a vzal audio signál a ani prepojku z mobilu. Tak som to vyriešil dosť zaujímavo... rozobral som veľmi starý mobil, vybral reproduktor a prispájkoval drôtiky na výstup a pripojil ich na vstup audio modulácie VTTC. Fungovalo to, lenže mobil nedokázal prehrať žiadne mp3 a iné dnes už bežné audio formáty, len melódie. Tak som skúsil pripojiť audio moduláciu VTTC do zvukovej karty starého PC, pôvodné reproduktory od PC som odpojil, spustil winamp a už to hralo ! Potom som skúsil aj zahrať klasiku Counter-Strike 1.8 a dole je z toho video :].

POZOR ! Pri zlom zapojení sa môže dostať VN do zvukovej a zničiť celý PC !!!


News on the website

Popular articles