Plazmoid (Ball lightning)

Plazmoid, guľa plazmy vytvorená magnetronom v mikrovlnnej rúre pri plnom výkone 800W a neskôr pri zdvojenom výkone 1600W.

      Účelom experimentu je vytvorenie plazmoidu (či tzv. „guľového blesku“) za atmosférického tlaku. Plazmoid je silno zionizovaný vzduch, vytvorená guľa hustej plazmy, kŕmená mikrovlnami z magnetrónu o frekvencií 2,45GHz. Na začatie reakcie sa mi najviac osvedčila zápalka alebo špilka. Pri zápalke aj špilke sa plazmoid správal rôzne (viac povedia videa dole). Ja som na experiment použil našu starú mikrovlnnú rúru z ktorej ostali len plechy a bola vyhodená za domom, dal som do nej iba magnetrón a zdroj. Špilka by mala byť vysoká cca 3cm (čo je 1/4 vlnovej dĺžky magnetronu) ak bude dlhšia nevznikne plazmoid a ak zas veľmi krátka takisto nevznikne, ale dĺžka nie je veľmi kritická. Ďalšou možnosťou je použitie rezonátora, čo je hliníkový kruh priemeru 6cm (1/2 vlnovej dĺžky magnetronu) a v strede uhlíková alebo hliníková mikrovlnná anténa vysoká 3cm (1/4 vlnovej dĺžky magnetronu). Do mikrovlnnej rúry môžete dať pohár s vodou, aby voda pohlcovala mikrovlny a neprehrieval sa magnetrón (nemusí sa dať a vlastne je to úplne jedno, potom som ani nič nedával.. jedlo sa tam už ohrievať nebude a magnetrónov je veľa). Voda je stratové dielektrikum, ktoré pohlcuje mikrovlny, všetky uzemnené kovy mikrovlny odrážajú a na neuzemnených kovových predmetov sa indukujú mikrovlny. Čiže ak nejaký kovový predmet dáme do mikrovlnnej rúry na ostrých hranách začne iskriť. Mikrovlnnú rúru zapínať na plný výkon na krátky čas. Zaujímavý web... http://jlnlabs.online.fr/plasma/gmr/index.htm

Dúfam, že netreba zdôrazňovať nebezpečenstvo spojené s takýmito experimentmi !! Jedná sa len o kuriozitu a nejde o žiadny návod pre realizáciu !! Preto tu nebudem popisovať zásady bezpečnosti pri práci ani žiadne riziká s tým spojené. Neberiem žiadnu zodpovednosť za prípadne škody na majetku a na zdraví ak by sa nasledujúci experiment niekto rozhodol realizovať doma. Mikrovlny môžu zničiť elektroniku a pamäťové média. Netienený magnetron spôsobuje silné elektromagnetické rušenie.

      Snímky z videa, použitá špilka. Plameň na špilke sa zväčší a stále idú zhluky plazmy nahor, špilka nezhasína.

      Opäť z ďalšieho videa, použitá zápalka. Tá už funguje oveľa lepšie, zápalka zvykne zhasnúť a ostáva už len guľa plazmy kŕmená mikrovlnami, ktorá sa stabilne drží buď pri špičke magnetrónu voľne v mikrovlnnej rúre, alebo sa môže chytiť do skla (video až nižšie).

Na začatie reakcie použitá zápalka.

Na začatie reakcie použitá špilka.

28.7.2011
      Tento krát, som opäť skúšal vytvárať plazmoidy („guľové blesky“) v mikrovlnnej rúre, ale pri 200% výkone magnetrónu, čiže cca 1600W (magnetrón je 800W). Plazmoid je viditeľne oveľa väčší a mohutnejší. Ktovie, aké tam môžu byť teploty, no energie je tam oveľa viac, taktiež oveľa skôr a silnejšie opaľuje horný plech rúry. Zvýšený výkon magnetrónu je získaný ďalším MOTom s ďalším násobičom pre druhú polvlnu. Magnetrón nebeží na 50Hz z jedného násobiča, ale na 100Hz vyskladaných z dvoch násobičov.

Na začatie reakcie použitá zápalka.

22.9.2011
      Plazmoidy („guľové blesky“) vytvárané mikrovlnným rezonátorom, najprv pri 800W potom pri dvojnásobnom výkone magnetrónu 1600W. Na prvej fotke sú zakreslené rozmery rezonátora. Anténa je vysoká lambda/4=3cm a podstava ma priemer lambda/2=6cm. Anténa je široká 0,5cm. Rezonátor je vystrihnutý s hliníkového plechu hrubého 1mm. Anténa je prilepená nejakým lepidlom, ja som použil kanagon, ten úplne stačí nato, aby ta anténa nespadla a vydržala, kým sa neroztaví špička a prestane sa vytvárať plazmoid (pokiaľ to necháte tak dlho zapnuté). Rezonátor musí byť spravený rozmerovo presne, inak sa nevytvorí plazmoid.


 

28.2.2012
    Opäť som skúšal nejaké experimenty s plazmoidmi. Na začiatok reakcie použitý rezonátor a zápalka pri 800W a potom 1600W výkone magnetronu. Skúšal som aj v skle aj mimo skla, s rezonátorom aj so zápalkou v rôzne veľkých sklách pri rôznom výkone atd. Viac povedia videa dole...

So zápalkou v skle pri 800W a 1600W výkone.

S rezonátorom v skle pri 800W výkone.

So zápalkou mimo skla pri 1600W výkone.

So zápalkou v skle pri 800W. 

6.3.2019
      Po asi siedmych rokoch sa k tomuto článku ešte vraciam a oživujem to tu. Nahromadilo sa mi doma pár mikrovlnných rúr, ktoré som rozoberal a vyhadzoval. Ale proste nejde to len tak rozobrať a niečo nevyskúšať a nevyhodiť mikrovlnnú rúru ešte viac zničenú. Taktiež aspoň sem pridám aj videá v lepšej kvalite, na rozdiel od predošlých, ktoré okrem mizerného rozlíšenia nemali ani len zvuk.

      Prvé video, len halogénová žiarovka v mikrovlnnej rúre, nemôžem ju predsa rozobrať a vyhodiť takto zachovalú z vnútra. Žiarovku som úplne roztavil, viac povie video. V ďalšom videu som vytvoril klasiku, ako už predtým plazmoid, guľu plazmy, ktorú som zachytil do skla, či nechal len tak lietať po mikrovlnnej rúre. Tú som už však použil inú mikrovlnnú rúru a napojil magnetrón na 2 MOTy pre zvýšenie výkonu na 200%. Každý MOT s vlastným jednocestným násobičom so 100Hz napájaním pre magnetrón (schéma vyššie v článku). Posledné dva videá sú „bezdrôtové rezistory a kondenzátor“, ako inak napojené na špičku magnetrónu so zníženým výkonom s oveľa menšou kapacitou. Posledné video ukazuje iný pohľad a "odhalenie" experimentu. 

Novinky na webe

Populárne články