VN zdroje


ZVS Driver - Modifikované zapojenie
ZVS Driver
Upravené originálne zapojenie ZVS Drivera od Vladimira Mazzilliho. Upravené zapojenie je vhodné pre veľké výkony, pre napájanie s vyšším napätím a aj pre mosfety s vyšším Rds.

VN zdroj - IRFP460 polomost
VN zdroj
Projekt o snahu univerzálneho niekoľko sto wattového VN zdroja na sieť 230V v polomoste s tranzistormi IRFP460 pre VN transformátory z televízorov.

VN zdroj - Indukčné cievky 85kV
VN zdroj
Jednoduché zapojenie VN zdroja s dvoma NE555 pre jednu či dva staré indukčné cievky z auta. Dosiahol som až 12cm výboje medzi dvoma cievkami, čo je napätie 85kV.

VN zdroj - IGBT polomost 22,5kV
VN zdroj
Projekt VN zdroja v polomoste so 100A, 600V IGBT tehlou od Semikronu. Použitý vlastný navinutý VN transformátor na veľkom feritovom jadre o rozmeroch stĺpika 25x25mm. Budiaca elektronika riešená s obvodom TL494.

NST - Neon sign transformer
NST
NST (Neon-sign transformer) – VN transformátor s neónových reklám. Je to mäkký skratuvzdorný zdroj vysokého napätia. Bez problémov môže pracovať dlhodobo v skrate bez zničenia. Podrobnejší popis daného transformátora a použitie v článku.

Budiče VN transformátorov s IO
Budiče
Budiče pre VN transformátory s TV a CRT monitorov s použitím IO ako NE555 a CD4046. Teória okolo vysokého napätia, bezpečnosť, princíp budičov, merania na osciloskope. Všetky budiče sú napájané nízkym napätím, mimo sieťových 230V.

PTN - Prístrojové transformátory napätia
ptn
PTN - Prístrojové transformátory napätia, sú to meracie VN transformátory s 22kV, 110kV, 400kV smerom nadol zvyčajne na 100V pre meracie prístroje. Bližší popis, zapojenia meracích transformátorov a využitie na „doma“ ďalej v článku.

VN transformátor vlastnej výroby - 25kV
VN transformátor
Popis výroby a navíjanie vlastnej sekundárnej cievky pre vlastný VN transformátor. Jediné čo potrebujete je mať vhodné feritové jadro, dostatok lakovaného vodiča, dávku trpezlivosti a zvyšok už je najmenší problém.

VN transformátor vlastnej výroby - 3kV
VN transformátor
Popis výroby a navíjanie vlastnej sekundárnej cievky pre vlastný VN transformátor. Je to môj prvý úspešný pokus o vlastný sekundár pre feritové jadro s VN transformátora s televízora. Ako som tiež zistil, je podstatne odolnejší ako originál VN transformátor.

Flyback budič
budic
Úplne jednoduchý a asi aj najjednoduchší budič pre VN transformátory s TV a CRT monitorov. Dá sa použiť v podstate akýkoľvek transformátor. Výkon je pár desiatok W. Tiež to bol aj môj úplne prvý VN zdroj a moje začiatky s VN.

ZVS Driver - experimentálny
ZVS Driver
Môj experimentálny výkonný ZVS Driver, čo je zatial maximum, čo sa mi z toho podarilo dostať pri napájaní až 100-110V priamo zo siete cez regulačný autotransformátor.

ZVS Driver
ZVS Driver
Je to jeden zrejme z najlepších budičov VN transformátorov. Je jednoduchý a dokáže dodať neskutočné výkony v stovkách W až 1kW. Môj rekord je zatiaľ 2kW s použitím vlastného veľkého VN transformátora a nie celkom bežných tranzistorov.

MOT - Microwave Oven Transformer
MOT
MOT je z anglického Microwawe oven transformer, jedná sa teda o transformátor pochádzajúci z mikrovlnnej rúry určený pre napájanie magnetronu. Má 2 sekundárne vinutia, anódové vinutie 2,1-2,2kV a žeraviace vinutie 3,15-3,3V.

© copyright 2010 - 2020   |   Jakub Tejiščák   -   tesla.kubo(zavináč)gmaiI(bodka)com