Plazmová guľa

Určite poznáte tie čínske plazmové gule, ktoré sa dajú bežne kúpiť v obchodoch. Čo tak si vytvoriť vlastnú plazmovú guľu doma z bežnej žiarovky ? Stačí nato aj slabší VF VN zdroj.

      Určite poznáte tie rôzne čínske plazmové gule čo sa dajú kúpiť. Rovnaký alebo skôr podobný efekt si môžete vyrobiť aj doma úplne jednoducho. Stačí vám nato bežná 60W žiarovka a nejaký jednoduchý VN zdroj s VN trafkom s televízora napr. tento flyback budič. Podmienka je, aby VN zdroj nebol usmernený, čiže musí mať na výstupe striedavé vysokofrekvenčné (VF) VN, aby vznikali po pripojení VN výstupu na žiarovku výboje (kapacitné prúdy) medzi vláknom a sklom žiarovky. Najlepšie VN transformátory na plazmovú guľu sú zo starých čiernobielych TV, kde boli 15-20kV transformátory s externou selénovou diódou (sivá asi 8cm dlhá tyčka) vedľa VN transformátoru. Ak budete mať dostatočne výkonný zdroj VN môžete použiť aj žiarovky s väčšou bankou ako 100, 150, 200, 500W. Ak bude slabý zdroj a veľká žiarovka objaví sa len koróna resp. slabé sršanie na vlákne, ale výboje nepôjdu až na sklo. Naopak ak bude zdroj výkonný s dostatočným napätím a malá žiarovka, ľahko budú výboje prerážať cez sklo do prsta. V bežných žiarovkách je argón za zníženého tlaku, tomu odpovedá aj farba plazmy v žiarovke.

      Vhodné trafa na plazmovú guľu.
Prvý obrázok - VN transformátor s čb TV asi 15-20kV - najlepšie na plazmovú guľu
Druhý obrázok - VN transformátor s čb elektrónkovej TV asi 10kV

A na koniec pár fotiek plazmovej gule :) na fotke v strede dole je 500W žiarovka.

1.1.2017
      Popri tom, ako som robil na VN zdroji s 4046 a skúšal opravený VN transformátor, ktorý som si ešte dávno navíjal som skúsil plazmovú guľu s 500W žiarovkou. Šľape to parádne, veď púšťam do žiarovky 23kV čo bežné toľko VN transformátory s TV nedajú. Zdroj na ktorý som napojil žiarovku dáva 23kV a príkon v oblúku je 850W (push-pull budič). Výboje prerážajú cez sklo žiarovky do prsta na dosť veľkú vzdialenosť. VF pole okolo žiarovky zasahuje dosť ďaleko vďaka čomu rozsvecujem žiarivky a rôzne banky naplnené plynom na dosť veľkú vzdialenosť. Viac povedia hlavne videa nižšie. Na videu dávam do blízkosti plazmovej gule – veľká fľaša s ktorej je odsatý vzduch s kompresorom s chladničky, tlejivky v sáčku, úsporne žiarivky, varistor naplnený vodíkom, 200W žiarovku, veľkú tlejivku plnenú neónom a nakoniec zlú GU-80 do ktorej sa nasal vzduch.




Klasická originál plazmová guľa 

4.1.2017
      Dostala sa mi do rúk na požičanie čínska klasická plazmová guľa. No nebol by som to ja, keby som ju hneď nerozobral a nepozrel sa, čo je dnu. Napájanie je s adaptéra 8V, dnu je oscilátor so samokmitajúceho hex inventora 4069 a budiaci tranzistor TIP122. VN transformátor maličký, na výstupe dáva 4,4kV. Frekvencia sa podľa záťaže pohybuje v rozmedzí 18-21kHz. Krátkodobo sa dá do nej pustiť aj 12V, kedy je na výstupe 5,8kV a plazma v banke dosť zosilnie. Ale to by nebolo ono (alebo nebol ja ?), keby som tam nenapojil nejaký svoj výkonný VN zdroj. Pôvodnú elektroniku som dal bokom a napojil tam svoj dvojčinný (push-pull s VCO 4046) výkonný zdroj s 25kV VN transformátorom. Plazmová guľa si papkala 430W a nameral som 9kV počas zapnutej plazmovej guli. A tu je výsledok, na fotkách dole pekne vidno, ako výboje prerážajú cez sklo do prsta a rozsvecujem bez problémov žiarivky a banky naplnené plynmi. Dole na fotkách úsporné žiarivky, xenónová výbojka, veľká tlejivka plnená neónom a klasická 200W žiarovka. Plazmová guľa bola len požičaná tak potom po pokusoch a fotení bola vrátená. Pravdaže vo funkčnom stave späť majiteľovi Michalovi Figurovi do kuzelnafyzika.sk :].

      Pre zaujímavosť tu je fotka použitého VN transformátora a vedľa pre porovnanie veľkosti originál malý VN transformátor s čb TV. Tento veľký transformátor bol použitý aj pri predošlých fotkách s 500W žiarovkou. Viac detailov o tomto robenom VN transformátore nájdene tu a tu.



Plazmová guľa a 11MHz

9.10.2018
      Plazmová guľa sa majiteľovi akosi ešte stále nevrátila a znova som ju zneužil na experimenty. Tento krát, som ju len pokusne skúsil dať do blízkosti HF VTTC IV s GU-5B bežiaceho na 11MHz, ako sa to bude správať a aká vznikne plazma dnu v banke. No bol som milo prekvapený, aká pekná plazmová guľa z toho vznikla, nielen charakter plazmy sa zmenil, čo som prirodzene aj očakával, ale aj farba plazmy sa úplne zmenila pri takto vysokej frekvencií v porovnaní s pôvodnou prevádzkovou medzi 18-21kHz. Na starých fotkách hore, je plazmová guľa napojená na môj vlastný výkonný VN zdroj o frekvencií 22,5kHz a dole sú nové fotky pri 11MHz. Ta plazma je perfektná, no pri takto vysokej f sa sklo veľmi silno ohrieva, takže je to len na krátku prevádzku. Nehovoriac o nebezpečenstve hrať sa s plazmovou guľou pri takto výkonnom HF VTTC vedľa rezonančnej cievky, ktorá je absolútne smrtiaca bez oddelenia od napájacieho VN zdroja (z princípu funkčnosti zapojenia). Viac o tomto HF VTTC v článku, ktorý sa mu venuje tu.

      Posledná fotka je najväčšia bomba, to sa len tak nepodarí. Ako aj na videu vidieť, výboje som nezapaľoval a žiadne z cievky nešli, púšťal som to len na čiastočný výkon. No vytočil som regulačný autotransformátor evidentne viac, ako bolo potrebné a náhle nastal takýto preskok výboja priamo do plazmovej gule, bol to len krátky moment, hneď som stiahol autotransformátor, aby som neprepálil sklo plazmovej guli. No počas toho som fotil sériu fotiek s ovládačom v ruke a podarilo sa cvaknúť túto momentku :). Všimnite si aj tu guľu plazmy vo vzduchu medzi cievkou a sklom.

News on the website

Popular articles