SGTC


       Tento je môj prvý klasický Teslov transformátor ak nepočítam prvé pokusy keď ani poriadne nefungovali. Na napájanie Teslovho transformátora som použil 2 MOTy (trafa s mikrovlnky) v sérii. Keďže MOTy sú tvrdé a nemajú obmedzenie prúdu treba ho nejako obmedziť inak by MOTy dlho nevydržali a by sa zničili. Na obmedzenie prúdu som najprv mal MOT s vyskratovaným sekundárom na primárnej strane a na sekundárnej šesť 40W tlmivky spolu s blokovacími kondenzátormi chránili napájacie MOTy pred spätnými vf prúdmi aby sa nezničili. Odber sa pohyboval okolo 1,5-2kW čo bolo málo a nebolo to ono výboje boli pomerne slabé (tak zas ako sa to vezme slabe :) ) a zas keď som ho zapol bez obmedzenia (dal som preč obmedzovací MOT) tak odber bol asi okolo 6-8kW neodmeral som to, tak to bolo to pravé výboje veľké, hrubé, mohutné ale problém bol že iskrisko fest hrialo (určitý čas fungovalo bez problémov – nezapaľoval sa oblúk) primár sa za pár sekúnd pekne zohrial všetky káble v primárnom rezonančnom obvode po pár sekundách teplé až sa na niektorých spojov tavil cín a vyletovali drôty :D MOTy sa za taky krátky čas čo som to mal zapnuté len mierne zohrialy takže v pohode. Takto som mal zdroj zapojený niekoľko mesiacov bez problémov, až kým sa mi neprerazili všetky tlmivky a zhoreli blokovacie kondenzátory. Doteraz to je záhadou že prečo vlastne zhoreli najprv som si myslel že či to nebolo tým preskokom výboja s toroidu do primára ibaže to sa stalo už niekoľko dní skôr keď som prerábal primár a ešte som nespravil ochranný závit. Lenže ono sa s tej jednej tlmivky začalo dymiť až po niekoľkých dňoch (zapálil sa v nej oblúk a tavila sa meď, ostatné tlmivky boli tiež prerazené ale nezapálil sa vnich oblúk, proste sa zliala meď) a šlehol sa jeden s blokovacích kondenzátorov. Ďalšia možnosť je že tlmivky boli prerazené skôr a jedine čo chránilo MOTy boli blokovky a nevydržali to napätie a prerazili sa až teraz. Doteraz neviem presne čo sa stalo a či už boli skôr prerazené. Tak som prerobil zdroj a na obmedzenie prúdu som použil ďalšie dva MOTy na sekundárnej strane s vyskratovanými primármi. Teraz je odber niečo medzi 2kW a 8kW vôbec neviem koľko nemeral som a ani ma to nezaujíma :) MOTy aj pri dlhšom zapnutí teslaku sú v pohode len mierne sa zohreje vinutie.
       Toroid je spravený s polystyrénového venca obaleného hrubým alobalom. S alobalu som nastrihal tenké prúžky a tie som lepil silikónom na veniec aby bol toroid čo najhladší aby výboj lietal po celom toroide a nie len s nejakého ostrého záhybu.

Schema


Schéma na tlačenie tu.

Zdroj Zdroj Toroid

       Sekundár je navinutý na novodurovej trubke s priemerom 6,3cm a výškou 41cm. Vinutie je vysoké 38,5cm vinuté vodičom s priemerom 0,15mm. Sekundár som 3x nalakoval lakom na drevo. Sekundár je pripevnený nasunutím na kus drievka aby sa dal jednoducho rozobrať.
       Primár ma kónický tvar a je navinutý s koaxialu, použité je tienenie kôli malému odporu. Primár som najprv navinul závit vedľa závitu a celé som to zlepil sekundovým lepidlom lebo som bol lenivý spraviť poriadny primár čo sa mi neskôr vypomstilo. Nad primárom je spravený tzv. ochranný závit ktorý je uzemnený a chráni primár pred preskokmi výbojov s toroidu do primára. Ochranný závit nie je spojený aby to nebol závit nakrátko.

Primar Sekundar

       Kondenzátor je MMC (Multi Mini Capacitor) 83nF. Najprv som mal kondenzátory WIMA MKS4 150nF/1000V čo ani nesú impulzné preto aj dosť hriali a keď som nechal TC dlhšie zapnutý sa prehriali a začali strieľať. Neskôr som objednal s SOS 50 kusov kondenzátorov impulzné MKP 100nF/1600V, celkovo na 12,8kV DC. Lenže tie kondenzátory sú úplne totálne šmejdy, vydržia ešte menej ako tie čo som mal predtým MKS (nesú impulzné, MMC na 2x menšie napätie) a po 2-3 sekundách začnú strieľať. Tak ma to riadne naštvalo. Potom sa mi podarilo zohnať 20 kusov fóliových impulzných TESLA 82nF/1500V kondenzátorov. Použil som ich 16 kusov celkovo na napätie 6kV. Tak konečne kvalitné kondenzátory ktoré to prežili a ani sa nehrejú. Ako vidno na kondenzátor sú kladené fakt veľké nároky.

Kondiky Kondiky

       Iskrisko som mal najprv len také improvizované 2 železné L plechy ktoré sa brutálne hriali a opaľovali. Musel som ich čistiť každých 5-10 sekúnd lebo sa degradoval výkon a veľmi sa zmenšovali výboje. Neskôr sa mi podarilo konečne zohnať poriadne Cu trubky. Trubky sú dlhé 20cm priemer 2,5cm a stena je hrubá 3mm. Iskrisko je spravené so 7 trubiek a použité sú len 5. Vzdialenosť medzi trubkami je 0,5mm. Keď som už mal poriadne iskrisko tak teslak fungoval podstatne lepšie a nezapaľoval sa žiadny oblúk. Jednotlivé trubky sú pripevnené cez distančné stĺpiky v drážkach, preto aby sa dala nastaviť presne rovnaká medzera po celej dĺžke. Je to dosť dôležité aby výboj skákal rovnomerne po celej dĺžke inak sa budú trubky veľmi opaľovať.

Iskriste Iskriste

       Lenže teraz nastal problém čo som si najprv nevšimol že mi začali skákať v určitej výške výboje. Proste s nejakého závitu vybehla iskra plazila sa po vinutí a skočila do iného závitu. Iskri mali aj cez 5cm. Problém bol že som si to včas nevšimol (keď lietali pol metrové výboje tak kto by si bol všimol tie pár cm iskri na sekundári) a mi zhorel sekundár. Problém bol v silnej väzbe keďže som ten primár vinul závit vedľa závitu. Preto som musel celý primár prerobiť a roztiahnuť ho do strán, teraz mam 0,5cm medzery medzi závitmi. Nový sekundár sa mi vôbec nechcelo vinúť a ani som nemal drôt tak som sa ho pokúsil opraviť. Odvinul som asi 1cm so zhoreného vinutia očistil trubku od vodivého uhlíku a zas navinul naspäť vinutie a ešte som miesto spájania vodičov zakvapkal sekundovým lepidlom, vrstva hrubá asi 2-3mm tak som ešte celí 3x nalakoval kôly dobrej izolácii. Konečne už TC funguje bez problémov.

Súčasný primár Prepalený sekundár Preskok výboja po vinutí

       Konečne som dokončil celý TC. Maximálne výboje sú 75cm proti zemi čo je takmer 2x viac ako celý sekundár (ešte chyba pár cm :D) čo je na prvý TC tohto typu myslím že dosť veľký úspech. Ešte tu je tabuľka informácií o TC a fotky výbojov.

Informácie o TC
priemer sekundáru 6.3cm
výška trubky 41cm
výška vinutia 38.5cm
priemer drôtu 0.15mm
počet zavitou cca 2400z
dĺžka drôtu 438m
frekvencia 180kHz
indukčnosť 56mH
kapacita toroidu 8pF
počet závitov primáru 8z
napájanie 2 MOTy 4200V

Výboj dlhý 75cm Výboj Výboj
Výboj Výboj Výboj
Výboj Výboj Výboj

TC30. 4. 2010
       Tak dneska som opäť vytiahol vonku teslak a hral som sa snim viac ako 2 hodiny a skúšal hocijaké blbosti :D Medzitým som 2x čistil iskrisko. Takže je poriadne otestovaný a funguje bezchybne :). Tu je zopár fotiek, pekne na nich vidno ako vietor rozfúkava výboje.


Výboj Výboj Výboj
Výboj Výboj Výboj

4. 11. 2011
       Pár ďalších fotiek...

Výboj Výboj Výboj

© copyright 2010 - 2017   |   Jakub Tejiščák   -   tesla.kubo(at)gmail.com